olejowanie-wlosyCo możesz zyskać stosując olejki na włosy? Naprawdę wiele! Nie tylko pomogą przyspieszyć wzrost włosów, ale również zregenerują je i upiększą. Poznaj najcenniejsze składniki ukryte w naturalnych olejkach. Dowiedz się, jak je prawidłowo nakładać, aby cieszyć się najlepszymi efektami. Odkryj sekrety olejowania włosów.

Olejowanie włosów to sekretny sposób pielęgnacji, który przywędrował do nas wprost z Azji. Kobiety zamieszkujące cieplejsze, okołorównikowe rejony świata doskonale zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób pielęgnować włosy, jakich składników im brakuje i czego potrzebują.

Wiele możemy się od nich nauczyć. Wystarczy zagłębić się w temat.

OLEJOWANIE WŁOSÓW to pielęgnacja nastawiona na skuteczne i w pełni naturalne działanie. Poprawia stan naszych włosów za sprawą idealnie dobranych olejów, które aplikuje się na włosy i skórę głowy. Tylko olejowanie włosów jest tak kompleksowe, ponieważ:

  • działa na cebulki w mieszkach włosowych skóry głowy,
  • wzmacnia łodygę włosa od nasady po jej koniec,
  • zabezpiecza włosów na powierzchni ochronną powłoką.

Czy warto olejować włosy?

Bezsprzecznie tak! To jedyny tak naturalny i bezpieczny sposób poprawy swojego wyglądu. Musisz zdawać sobie sprawę, że włosy – podobnie jak nasza skóra – potrzebują troskliwej i delikatnej opieki. Nawet najlepsze odżywki i maski do włosów nie zapewnią jej w taki sposób, jak olejki roślinne. To substancje, które idealnie wpasowują się w strukturę włosów, nawet tych wrażliwych i osłabionych. Działają bardzo kompleksowo, a w wielu przypadkach wykazują także właściwości lecznicze np. przeciwzapalne lub przeciwłupieżowe. Co ważne, oleje do włosów nie mogą im zaszkodzić! To bezpieczne substancje, które co najwyżej po prostu nie przyniosą efektu, jeśli są źle dobrane. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać je świadomie. Jak to zrobić?

Rodzaje olejów a porowatość włosów

Oleje możemy podzielić na kilka grup pod względem zawartości kwasów tłuszczowych. Warto przy tym uwzględnić ich wchłanialność, która również może być różna. Na podstawie tych dwóch informacji bez problemu dopasujemy olejek do włosów o różnej porowatości tak, aby olejowanie włosów z jego pomogą przyniosło wymarzony efekt pięknej fryzury. Zerknijmy na typy olejów.

  • Oleje wnikające (właściwie masła) z przewagą kwasów nasyconych.
  • Oleje półwnikające z przewagą kwasów jednonienasyconych (omega-7, omega-9).
  • Oleje niewnikające z przewagą kwasów wielonienasyconych (omega-3, omega-6).

Co daje nam takie rozróżnienie. Przede wszystkim możliwość perfekcyjnego dobrania oleju do porowatości włosów. Zanim jednak przydzielimy sobie konkretne olejki do typu włosów, poświęćmy chwilę wyjaśnieniu tego, czym jest porowatość włosów?

POROWATOŚĆ WŁOSÓW to stopień ich zniszczenia. Określa się go za pomocą tego, jak bardzo odchylone od łodygi są pokrywające ją łuski. Im więcej przestrzeni między łodygą a łuską, tym słabsza ochrona włosa i większe zniszczenia. Wyróżniamy trzy podstawowe typy włosów:

  • włosy niskoporowate o najsłabiej odchylonych łuskach, gładkie, ciężkie i proste,
  • włosy wysokoporowate o maksymalnie odchylonych łuskach, suche, szorstkie i kręcone,
  • włosy średnioporowate plasujące się pomiędzy jednymi a drugimi, zazwyczaj falowane.

Wybór idealnego oleju do włosów musi bazować na porowatości. Tylko trzymając się tego i pielęgnując włosy regularnie możemy oczekiwać, że olejowanie poprawi kondycję włosów.

Jaki olej do włosów wybrać?

Najlepsze oleje do włosów niskoporowatych to tak naprawdę gęste masła roślinne, które dobrze wnikają. Mają niewielkie cząsteczki, które łatwiej dostają się do włosa o domkniętych łuskach. W przypadku drastycznie zniszczonych i osłabionych włosów lepsze będą oleje do włosów wysokoporowatych. Najlepiej te niewnikające, które mają bardzo duże cząstki. Lepiej uszczelnią pancerz łusek włosa i odbudują jego uszkodzoną strukturę. Do włosów, które są mniej więcej w połowie, idealnie sprawdzą się oleje do włosów średnioporowatych bogate w kwasy jednonienasycone. Są słabiej wnikające niż masła do włosów, a jednak nie mają aż tak dużych cząstek, jak olejki do włosów wysokoporowatych.

  • oleje do niskoporowatych: masło babassu, masło shea, olej kokosowy, olej palmowy, masło kakaowe, masło cupuacu, masło mafura, olej monoi, masło tucuma, olej kukui, masło mango
  • oleje do średnioporowatych: olej kameliowy, olej moringa, olej morelowy, oliwa z oliwek, olej awokado, olej rokitnikowy, olej brzoskwiniowy, olej migdałowy, olej ryżowy, olej sezamowy
  • oleje do wysokoporowatych: olej krokoszowy, olej winogronowy, olej wiesiołkowy, olej czarnuszkowy, olej sojowy, olej kukurydziany, olej arganowy, olej jojoba, olej dyniowy

Co może pójść nie tak?

Praktycznie nic. Jeśli odpowiednio dobierzemy olejek do typu swoich włosów, sukces jest w zasięgu naszych rąk. Klucz to poprawne określenie porowatości naszych włosów. Jak to zrobić? Najlepiej po prostu się im przyjrzeć. Włosy suche, matowe, szorstkie, rozdwojone i łamliwe z dużym prawdopodobieństwem są wysokoporowate. Te gładkie, proste, ciężkie, pozbawione objętości i trudne w stylizacji będą niskoporowate. Włosy średnioporowate jak zawsze uplasują się pomiędzy. Można te wykonać test ze szklanką wody, który powie nieco więcej.

Test. Jak określić porowatość włosów?

  • Przygotuj przezroczystą szklankę z czystą wodą.
  • Wyrwij sobie jednego, najdłuższego włosa.
  • Podziel go na trzy części: z góry, ze środka i końcówkę.
  • Po kolei wrzucaj włosy do szklanki z wodą i obserwuj.

Im szybciej włos opada na dno szklanki, tym większa jego porowatość, bo bardzo szybko chłonie wodę. Unoszące się na górze tafli włosy prawdopodobnie są niskoporowate. Te o wysokiej porowatości bardzo szybko zatoną. Pamiętajmy, że włosy może mieć różną porowatość na różnej wysokości. Dlatego często trzeba stosować inne oleje na skórę głowy, a inne na końcówki. Warto też zwrócić szczególną uwagę na metody olejowania.

METODY OLEJOWANIA WŁOSÓW

W zależności od tego, jakie efekty chcemy uzyskać, olejowanie możemy wykonać na kilka sposobów. Począwszy od tych mniej kłopotliwych, które łatwo wchodzą w nawyk np. wcieranie niewielkiej ilości olejku w końcówki po umyciu włosów. Skończywszy na sposobach, które zapewnia bardzo intensywne działanie oleju np. olejowanie w misce. Wyróżniamy cztery podstawowe metody olejowania.

1. Olejowanie na sucho, które można wykonać przed myciem włosów (nawet na całą noc, jeśli głowę myjemy zazwyczaj rano) lub w ciągu dnia. Kiedy mamy lekki olejek możemy stosować go na suche włosy, żeby nie puszyły się w trakcie dnia lub na końce, żeby nie rozdwajały się pod wpływem np. temperatury. Olejowanie na sucho jest wygodne, zwłaszcza kiedy użyjemy oleju, który świetnie się wchłania (np. olej makadamia, olej marula) i nie trzeba go spłukiwać.

2. Olejowanie na mokro to już metoda nastawiona na dogłębniejsze działanie, dlatego że woda wspomaga wchłanianie olejków do wnętrza cebulek. Olej można nakładać na zmoczone włosy jeszcze przed ich umyciem, ale najczęściej robi się to na wilgotne włosy po ich umyciu. Czas trzymania oleju na włosach jest różny w zależności od tego, jak intensywnego działania oczekujemy. Lekkich olejów nie trzeba spłukiwać, można włosy od razu suszyć i stylizować.

3. Olejowanie w misce wymaga odpowiedniego przygotowania. Do miski wypełnionej w połowie ciepłą wodą dodajemy po kilka kropel wybranych olejków (może być ich kilka). W przygotowanej mieszance przez kilka-kilkanaście minut moczymy włosy. Olejowanie w taki sposób można wykonać przed mycie albo po nim. Jeśli olejki dobrze wchłoną się we włosy nie trzeba ich zmywać, można od razu suszyć i układać włosy.

4. Olejowanie na mgiełkę najlepiej sprawdza się przy olejkach bardzo delikatnych, rzadkich, o świetnej wchłanialności. Do buteleczki z wodą lub wybrany hydrolatem np. kwiatowym dodajemy jeden albo kilka olejów, które dobieramy do swoich potrzeb. Ilości są dowolne. Ważne, aby powstała mgiełka była lekka i niezbyt tłusta. Takim produktem możemy spryskiwać włosy na całej długości lub tylko na końcówkach wtedy, kiedy tego potrzebujemy, także w ciągu dnia.