Typowe rodzaje włosów. Wiesz jak pielęgnować swoje?

Każdy ma inne. Czasami długie. Często kręcone lub falowane. Niektórzy trochę zniszczone. Inni doczepiane. Ale zawsze wymagające pielęgnacji! Mowa rzecz jasna o włosach, które są jedną z najpiękniejszych ozdób. Zadbane i lśniące pasma zawsze dodają uroku. Problematyczna jest jednak pielęgnacja, bo każdy typ włosów wymaga innego podejścia.

Pielęgnacja włosów kręconych

Włosy kręcone pokochają suszarki z dyfuzorem. Najlepsze będą te, które posiadają funkcję jonizacji i możliwość ustawienia chłodnego nawiewu. Ważne jest też odpowiednie nawilżenie z pomocą odżywki do włosów suchych. Zrezygnuj z czesania włosów, ponieważ to pogłębia puszenie. Kręcone włosy rozczesujemy delikatnie jedynie palcami. Nie używaj również produktów z alkoholem, dużych ilości żeli i pianek.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Włosy farbowane to włosy nadmiernie obciążone. Po farbowaniu należy stosować płukanki nabłyszczające i szampony wzmacniające blask, aby zapobiegać utracie blasku i matowieniu włosów. Istotne jest utrzymanie odpowiedniego pH np. stosując odżywki o kwaśnym pH, płukanki z octu lub cytrusów. Można olejować włosy olejami przedłużającymi trwałość koloru (awokado, jojoba, winogronowy, migdałowy), ale unikać tych wypłukujących go (kokosowy, palmowy, shea, kakaowy). Zaleca się też produkty z silikonami i filtrami UV.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Nawet przetłuszczające włosy należy myć tak często jak to potrzebne, choć nie więcej niż raz dziennie. Najlepiej wybierać szampony o łagodnej formule, z delikatnymi detergentami. Można nawet myć włosy odżywką. Nie należy rezygnować z używania masek lub balsamów do włosów, ale trzeba je nakładać przed myciem. Ważne jest też, aby pokrywać nimi wyłącznie włosy i nie doprowadzać do kontaktu ze skórą. Warto postawić na produkty spowalniające przetłuszczanie, np. glinkę, wodę brzozową, suchy szampon, pokrzywę, siarkę lub czarną rzepę.

Pielęgnacja włosów puszących się

Puszenie się to najczęściej problem włosów wysokoporowatych, którym potrzebne jest odpowiednie nawilżenie, odżywienie i przede wszystkim dociążenie. W problemie z puszeniem włosów ważne jest ograniczenie protein i humektantów (np. kwasu hialuronowego, pantenolu, gliceryny), a stosowanie dużej ilości produktów z emolientami i odpowiednimi olejami. Nie należy również bać się silikonów, które mogą zdyscyplinować włosy.