Z biegiem lat zauważamy u siebie wiele oznak tego, że nas także nie oszczędza czas, który upływa. Szczególnie kobietom ciężko pogodzić się z tym, że ciało z wiekiem się zmienia, traci jędrność i nie jest takie, jak w najlepszych latach młodości. Z upływającym czasem walczymy kremami przeciwzmarszczkowym, balsamami o działaniu ujędrniającym, zabiegami odnowy biologicznej. Co zrobić z siwymi włosami? Zaakceptować czy farbować? Jak o nie dbać?
Zaakceptuj siwe włosy!
Pewnie większość kobiet i tak postawi na koloryzację, jednak istnieje przynajmniej kilka powodów, aby polubić swoją siwiznę. Siwe włosy nie oznaczają starości, ale doświadczenie i dojrzałość życiową, a to pożądane cechy. Szarość na głowie to oryginalność, którą można wyróżnić się z tłumu skrzętnie ukrywających każdy siwy włos kobiet. Poza tym przed siwymi włosami nie da się uciec. Wyrywanie pojawiających się siwych włosków nic nie da, bo na ich miejsce wyrosną kolejne odbarwione. Za to farbowanie skutecznie niszczy włókno włosa, które i tak jest z wiekiem coraz słabsze. Lepiej mieć siwe włosy niż nie mieć ich w ogóle. Zamiast męczyć się z czasochłonną i kosztowną koloryzacją, lepiej wydobyć z siwej czupryny jej piękno. Oczywiście za sprawą odpowiedniej pielęgnacji.
Poznaj swoją siwiznę!
Włosy z biegiem czasu stają się coraz bardziej problematyczne. To skutek utraty bardzo dużej ilości składników odżywczych i oczywiście barwnika. Ze względu na to siwe włosy są zdecydowanie sztywniejsze, bardziej suche, szorstkie i sterczące. Często zwiększają swoją objętość i wydają się dużo grubsze. Zdarza się też, że z wiekiem włosy zaczynają się bardziej kręcić, zawijać i są ogólnie trudniejsze do ujarzmienia. To wszystko wcale nie oznacza, że są to włosy zniszczone. Po prostu z wiekiem tracą na witalności i trzeba nauczyć się je odpowiednio pielęgnować.
Pielęgnuj siwe pasma!
Pielęgnacja to nie farbowanie, które można raczej uznać za próbę ukrycia wieku włosów. W dbaniu o siwe włosy jest prosta zasada – trzeba być delikatnym. Siwy włos wypełniony jest powietrzem i o wiele łatwiej go zniszczyć, złamać lub ukruszyć. Z wiekiem warto także postawić na coraz intensywniejsze nawilżanie, które pozwoli wyeliminować przesuszenie siwych kosmyków. Trzeba przy tym pamiętać o ograniczaniu chemicznych składników i sięgnięciu po naturalne składniki takie jak: miód, mleczko pszczele, gliceryna, wyciąg z aloesu, oleje roślinne. Pogłębienie naturalnego koloru i przyciemnienie siwizny można uzyskać za sprawą płukanki z łupin orzecha włoskiego albo wcierki z liści herbaty i szałwii. Sposób na pielęgnację siwych włosów jest naprawdę wiele.